• Informacje

CZYM JEST SUTASZ? 

Sutasz to rodzaj haftu ręcznego, do którego wykorzystuje się taśmy z wiskozy, acetatu czy jedwabiu zwane sutaszami. Nazwa tej techniki pochodzi od francuskiego słowa soutache, oznaczającego szamerunek czyli rodzaj sznurkowych ozdób naszywanych na mundury wojskowe. Soutache wywodzi się z kolei od węgierskiego słowa sujtas, oznaczającego plecionkę.


JAK DBAĆ O BIŻUTERIĘ? 

Chwosty

Najprościej jest spróbować delikatnie zmoczyć chwost i zawiesić w pionie, żeby wysechł. Aby przyspieszyć ten proces, możemy spróbować wysuszyć go suszarką, kierując ciepłe powietrze od główki do dołu chwosta. Aby uniknąć wygnieceń, staraj się odseparowywać biżuterię z chwostami od reszty swojej kolekcji. Przechowuj w pozycji wiszącej.

Przechowywanie

Nie wrzucaj biżuterii luzem do plecaka, torebki czy portfela. W ten sposób narażasz ją na wyginanie, rysowanie i inne uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo ryzykujesz zgubienie się jednego kolczyka z pary lub poplątanie się bransoletki. Aby uniknąć rysowania się biżuterii, transportuj ją osobno w materiałowych woreczkach, lub zawiniętą w miękkie kawałki materiałów.

Nie trzymaj biżuterii w wilgotnych miejscach takich jak łazienka. Wysoka wilgotność oraz opary detergentów mogą mieć zgubny wpływ na Twoje kosztowności. Najlepiej jest przechowywać biżuterię w suchych pomieszczeniach takich jak sypialnia. Warto też trzymać biżuterię w zamkniętych szkatułkach, aby uniknąć negatywnego wpływu światła.

Ubieranie i zdejmowanie 

Wiele substancji chemicznych może osłabiać blask naszej biżuterii, powodować rdzewienie, czernienie i pękanie. Aby uniknąć tych zmian, ubieraj biżuterię na czystą skórę. Dodatkowo unikaj pryskania na dodatki lakierem do włosów, czy perfumami. Jeżeli chcesz użyć kremu lub balsamu, najpierw ściągnij bransoletki i pierścionki. Wielokrotna ekspozycja na chemikalia zawarte w tych kosmetykach, mogą powodować zmianę koloru lub inne uszkodzenia.

Biżuterię powinno się zakładać na samym końcu ubierania się. W ten sposób zmniejszasz szansę zahaczenia swoim ulubionym dodatkiem o ubrania. Łatwo jest tak uniknąć zerwania lub zaplątania się elementów biżuterii. Ściąganie biżuterii również powinno być codziennym rytuałem. Poleca się spanie bez biżuterii, aby nie narażać jej na działanie potu, uszkodzenia mechaniczne i zgubienie. Dzięki temu zapewnisz swojej biżuterii długotrwały, świetny wygląd.